Skolioza to trójpłaszczyznowa deformacja kręgosłupa i tułowia. Często jest opisywana nieprawidłowo jako jedynie boczne skrzywienie kręgosłupa. Zmiany u Pacjentów ze skoliozą zachodzą w 3 płaszczyznach. Zaobserwować można u nich przesunięcie kręgosłupa do boku, rotację kręgosłupa i tułowia oraz zmiany fizjologicznych krzywizn kręgosłupa.
Najczęściej występującym rodzajem skoliozy jest skolioza idiopatyczna, czyli skolioza o niewyjaśnionej przyczynie.
Do jej rozwoju dochodzi zazwyczaj podczas okresów szybkiego wzrostu u dzieci oraz podczas okresu dojrzewania (11- 14 lat u dziewcząt, 12- 15 lat u chłopców). Zdecydowanie częściej skolioza idiopatyczna diagnozowana jest u dziewcząt, niż u chłopców.
Do rozpoznania skoliozy niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG kręgosłupa. Jednak podstawowym badaniem, które pozwala nam ocenić ryzyko występowania skoliozy u Pacjentów jest test Adamsa, czyli wykonanie skłonu w przód w pozycji stojącej. Podczas tego testu wykonujemy pomiar kąta rotacji tułowia przy użyciu skoliometru Bunnella.
Po czym poznać skoliozę?
Sygnały alarmowe, wskazujące na ryzyko występowania skoliozy u dziecka:
– asymetria ustawienia barków, łopatek, miednicy
– „odstające” łopatki
– wypłaszczona kifoza w odcinku piersiowym kręgosłupa
– nierówne wcięcia w talii
– pojawiająca się podczas skłonu w przód wyniosłość – garb żebrowy w odcinku piersiowym lub wał mięśniowy w odcinku lędźwiowym
Jeśli jako Rodzic zauważyłeś u swojego Dziecka wyżej wymienione objawy zapraszamy na konsultacje z naszymi fizjoterapeutami zajmującymi się terapią skolioz i wad postawy!
Nie każda asymetria tułowia świadczy o występowaniu skoliozy u dziecka i konieczności podjęcia terapii. Jednak dokładna diagnostyka daje szansę na wczesne rozpoznanie problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Czy da się wyleczyć skoliozę? Czym grozi nieleczona skolioza? Czy skoliozę można cofnąć?
Nieleczona skolioza ma tendencję do progresji, czyli zwiększania się kąta skrzywienia, szczególnie podczas skoków wzrostowych i okresu dojrzewania. Dlatego tak ważne jest jej wczesne rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Leczenie zachowawcze polega na obserwacji Pacjenta, ćwiczeniach metodami specyficznymi lub leczeniu gorsetowym w zależności od wielkości skrzywienia oraz wieku Pacjenta. W naszym gabinecie prowadzimy terapię według metody FITS oraz BSPTS. Są to metody specyficzne, zalecane w terapii skolioz przez Międzynarodowe Towarzystwo SOSORT. Ćwiczenia dobieramy indywidualnie do Pacjenta, biorąc pod uwagę jego wiek, możliwości oraz rodzaj i wielkość skrzywienia.
Wizyty obejmują również ćwiczenia rozciągające mięśnie o zwiększonym napięciu, ćwiczenia stabilizacyjne wzmacniające mięśnie głębokie, ćwiczenia równoważne oraz ćwiczenia autokorekcji. W terapii stosujemy również techniki manualne i powięziowe.
Leczenie zachowawcze ma na celu przede wszystkim zatrzymanie progresji skrzywienia, naukę autokorekcji, poprawę estetyki ciała oraz samooceny Pacjentów, poprawę ogólnej sprawności fizycznej.
Jak przygotować Dziecko na pierwszą wizytę?
Pierwsza wizyta składa się głównie z diagnostyki i badania Dziecka. Na początku przeprowadzamy wywiad z Dzieckiem i Rodzicami, a następnie przechodzimy do dokładnego badania Pacjenta. Badanie polega na oglądaniu postawy, wykonaniu niezbędnych pomiarów i testów diagnostycznych. Często badamy Dziecko nie tylko w statyce, ale również w dynamice- podczas wykonywania ćwiczeń czy zadań ruchowych.
Jak się przygotować na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty wad postawy ?
– wygodny strój do ćwiczeń (np. koszulkę i krótkie spodenki)
– gumkę do włosów (szczególnie u dziewcząt)
– dokumentację medyczną z dotychczasowego leczenia
– zdjęcie RTG kręgosłupa